Leczenie grzybicy pochwy

Grzybicy nie można leczyć samodzielnie! Nawet jeśli dzięki zastosowaniu środków dostępnych w aptece bez recepty (np. Clotrimazol) uciążliwe objawy zostaną złagodzone, wkrótce powrócą ze zdwojoną siłą. Lepiej od razu udać się do ginekologa.

To, jakie leczenie drożdżycy zasugeruje specjalista, zależy od stopnia zaawansowania infekcji i rodzaju grzybów, które ją wywołały (ustali to wymaz z pochwy). Mogą to być zarówno preparaty do stosowania zewnętrznego (maści i kremy), jak i wewnętrznego: leki doustne lub dopochwowe tabletki i globulki.

Tabletki przeciwgrzybicze zawierają zazwyczaj flukonazol (np. Canesten, Diflucan). Mogą one być niezwykle skuteczne, czasami jedna tabletka może wystarczyć do wyleczenia pleśniawki. Zdaża się, że wywołują skutki uboczne, takie jak nudności i wymioty, biegunki lub zaparcia i wzdęcia. Kobietom w ciąży lub karmiącym piersią nie są zwykle przepisywane tabletki przeciwgrzybicze, ze względu na możliwy negatywny wpływ na dziecko.

Globulki dopochwowe (np. Clotrimazolum) nie powodują tak wielu skutków ubocznych, jak tabletki. Ale są bardziej kłopotliwe w użyciu, ponieważ mogą powodować miejscowe podrażnienie okolic sromu. Lek należy stosować do momentu zaniku niekorzystnych zmian w pochwie lub okolic sromu. Jednocześnie należy stosowanie globulek zaplanować tak, by nie zostało one przerwane menstruacją.

Krem może być stosowany jako uzupełnienie leczenia, jeśli są widoczne zaczerwienienia i bolące obrzęki w obrębie pochwy i sromu.

Nowoczesne preparaty, np. Gynazol, mają postać emulsji, którą umieszcza się w pochwie za pomocą aplikatora. Lek podaje się tylko raz - emulsja przylega do błony śluzowej, nie wypływa na zewnątrz i utrzymuje się w pochwie przez kilka kolejnych dni. Zawarta w preparacie substancja o nazwie butokonazol niszczy aż 4 szczepy grzybów, które najczęściej powodują grzybicę pochwy.

Uwaga! Kurację przeciwgrzybiczą powinien również przeprowadzić partner seksualny kobiety. Jest to szczególnie ważne przy nawracających infekcjach.

Po zakończeniu leczenia, ale też profilaktycznie, warto stosować preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego: LaciBios Femina, Lactovaginal, Provag (bez recepty) -doustnie lub dopochwowo. Te „dobre" bakterie chronią nas przed szkodliwymi drobnoustrojami. Pałeczki kwasu mlekowego giną, jeśli stosujemy antybiotyki, jesteśmy osłabione (u niektórych kobiet także przed miesiączką). Wówczas jesteśmy szczególnie narażone na rozwój grzybicy. Leczenie kandydozy warto wspomagać odpowiednią dietą. Pamiętaj! Unikaj cukrów i drożdży ponieważ te produkty sprzyjają rozwojowi grzybicy.