Grzybica pochwy objawy

Najczęściej objawy grzybicy pochwy nie są tak bardzo nasilone, występują pojedynczo, zwłaszcza, gdy nie podjęto od razu leczenia i choroba przeszła w stan przewlekły. Upławy w takim przypadku czasami nie mają żadnego zapachu, a o grzybicy kobieta może się dowiedzieć dopiero podczas wizyty u ginekologa. Dlatego tak ważne jest regularne badanie kobiet w wieku rozrodczym i robienie wymazu na okoliczność infekcji drożdżami. Ze względu na to, że objawy zapalenia grzybiczego mogą być bardzo podobne do występujących przy infekcjach innego typu, warto je sprawdzać za pomocą badania cytologicznego.

Najczęściej występującym objawem grzybicy jest swędzenie pochwy, dotyka ono około 80% kobiet przy zapaleniu tego rodzaju. Nasila się ono podczas leżenia w łóżku lub w ciepłej kąpieli, czyli w środowisku ciepłym i wilgotnym. Z kolei bolesność, świąd pieczenie sromu występuje u około 70% kobiet, zwłaszcza przy oddawaniu moczu i podczas stosunku płciowego. Już w przebiegu zakażenia pojawiają się: ciemnoczerwony rumień błony śluzowej sromu i pochwy oraz pęknięcia skóry w tych okolicach, a także grudkowate, białe upławy z pochwy na obrzękniętej błonie śluzowej.

Przy chorobie przewlekłej symptomy stają się nieregularne i niestałe, a także mniej dokuczliwe. Pojawiają się za to objawy ze strony dróg moczowych, czyli pieczenie i ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, oraz uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza moczowego. Konieczna się staje w takim przypadku wizyta u lekarza, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań zaleci odpowiednie leczenie grzybicy pochwy. Pozostałe objawy, związane z drogami rodnymi, jak upławy, ich wygląd i zapach, zmiany w wyglądzie sromu, różne zmiany skórne w obrębie dróg rodnych mogą wcale nie występować lub tylko nieznacznie.

Uwaga: Powtarzające się zakażenia pochwy, które występują bezpośrednio po leczeniu. Nawracające objawy grzybicy pochwy, które nie reagują na żadne leczenie, mogą być wczesnym objawem, że dana osoba jest zarażona wirusem HIV.

Najbardziej typowymi objawami infekcji grzybiczej pochwy są:

  • swędzenie okolic sromu
  • pieczenie i ból nasilające się po stosunku płciowym oraz przy oddawaniu moczu
  • białe upławy o konsystencji twarogu i nieprzyjemnym zapachu
  • zaczerwienienie i obrzęk sromu

Obecność cuchnącego zapachu lub ropna wydzielina może sugerować zakażenie bakteryjne. Posiadanie często wielu różnych infekcji pochwy jest oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Czasami zdaża się, że zakażenia pochwy są błędnie zdiagnozowane jako grzybica pochwy, dlatego tak ważne jest badanie laboratoryjne.